
Odbornik u 15 dana dva puta promenio stranku – Više od polovine među 70 odbornika Skupštine grada Kruševca promenilo je stranački dres od poslednjih izbora maja 2012, a pristupanje drugim partijama beleži se na svim nivoima, od članstva do funkcionera.
Radoslav Komlenović, dugogodišnji lokalni lider Jedinstvene Srbije, otišao je korak dalje, pa je postavio svojevrstan rekord samo kratko boraveći u nematičnoj stranci. On je 8. februara potpisao pristupnicu Pokretu levica Srbije, a 23. februara obelodanio povratak u Jedinstvenu Srbiju, gde je bio predsednik Okružnog odbora.
„Napravio sam grešku, doneo sam ishitrenu odluku posle nekih nesporazuma u stranci, ali na sreću, i mene i stranke, to smo uspeli da prevaziđemo kao jedna dobra porodica„, istakao je Komlenović, u prostorijama JS, opisujući sebe kao „impulsivnog čoveka“.
A pre samo 15 dana, Komlenović je kao levičar rekao da je predlagao Gradskom odboru izlazak iz vladajuće koalicije, jer je u poslednje dve godine šest fabrika otišlo u stečaj, umanjena su izdvajanja za nezaposlene porodilje, poljoprivredu i sport. Opisivao je tada Pokret levice Srbije kao „novu iskru“, „svetlost na kraju tunela“ i „novu šansu i snagu“. Iako je po dužini ekskurzije u drugom taboru bio rekordno kratko, Komlenovićev transfer nije usamljen u ovdašnjem političkom životu. Neretko ni članovi pojedinih stranaka u lokalnom parlamentu nemaju jasan uvid u tačan sastav odborničke grupe, pa se prebrojavaju pred svaku sednicu. Prelazi se iz opozicije u vlast, iz vlasti u opoziciju, unutar vladajuće koalicije, a ponekad i nakon promene više stranaka, odbornik se odluči da nastupa samostalno. Uredno se pratilo i cepanje stranaka u centrali.
„Imate prelaske za račun zapošljavanja člana porodice ili privatnog posla, pritisci su veliki. Uglavnom se stranke menjaju kao fudbalski klubovi, jer ovo komercijalno doba zapostavlja ideologiju. A potrebno je biti vitez i kada se gubi„, kaže Desimir Pavlović, šef odborničke grupe DS, koji je u 1996. godine u ovoj stranci.
Koliko je prekrojena izborna volja najbolje svedoči podatak da je 2012. godine lokalna vlast pripala koaliciji SNS i dr Katančević sa po 19 mandata, SPS i JS su imali zajedno 14 odbornika, dok je šest odbornika bilo u taboru DSS. U opoziciji su ostale demokrate sa 12 mandata. Danas je u SNS-SDP čak 31 odbornik, SPS ih ima sedmoro, JS pet, a umesto DSS, sada je deo vlasti uzeo Samostalni DSS – Pokret veterana sa pet članova. U opoziciju se preselio Pokret „Dr Katančević“, koji je spao na šest mandata, petoro ih je u DS, koliko ih je i u međuvremenu formiranom ZZS.
Odborničku grupu nemaju dva odbornika SNP, odbornik DSS, bivši URS-ovac, jedan „republikanac“, kao i odbornik SDS lidera Borisa Tadića, koji je u parlament ušao na listi „Izbor za bolji život DS“.