Košarkaši Napretka ostali samo sa teoretskim šansama za plasman u Prvu ligu

Košarkaši Napredak Rubina doživeli su poraz na gostovanju ekipi Morave u Vladičinom Hanu u okviru 23. kola Druge muške lige Srbije, rezultatom 79:73 (22:16, 16:15, 25:16, 16:26).

Prva liga u domenu teorije

U prepunoj hali u Vladičinom Hanu pred oko 900 vatrenih Južnjaka košarkaški Napretka pružili su dobru igru i zalaganje tokom celog meča, međutim rezultat na kraju bio je u korist domaćima. Gledajući rezultate po četvrtinama, prednost u prvoj četvrtini meča može se reći da je bila ta koja je na kraju odlučila meč.

Morava je ušla u meč presingom po celom terenu što je omelo Čarapane u traniziciji lopte, bivši igrač Napretka Rubina i najbolji igrač lige Perica Mitić nije imao milosti za svoj bivši klub te je ponizio ekipu Napretka ubacivši kao od šale trojku sa 10 metara na opšte oduševljenje cele hale. Čarapane u tim trenucima u igri održavali su najiskusniji, kapiten Radmanovac i Saša Mihajlović a pridružio im se trojkom i Vojkan Milinčić. Kod Morave pored Mitića, Stojanović i Pavlović bili su nosioci igre Morave u prvoj četvrtini. Domaćin je zasluženo vodio na kraju prve četvrtine sa 22:16.

U drugoj četvrtini košarkaši Napredak Rubina stavili su pod kontrolu odličnog Mitića koji je postigao samo jedan koš iz igre, međutim probudila su braca Andrejevići a peh Napretka bila je povreda ramena Marka Radonjića koji se požrtvovano bacio za loptom te prilikom pada povredio rame i do kraja utakmice nije više ulazio u igru. Džoker trenera Živanovića, Mlan Radivojević sjajno je odigrao drugu četvrtinu i od 15 poena koliko je ukupno dala ekipa Napretka, Milan je postigao 9 poena odnosno tri trojke, Mihajlović je i u ovoj četvrtini postigao 4 poena a svoj doprinos ovoj četvrtini dao je i Bakračlić sa 2 poena. Morava odlazi na poluvreme sa vođstvom od +7 poena a rezultat na semaforu je 38:31.

Treća četvrtina u mnogim utakmicama ekipe Morave bila je odlučujuća četvrtina u kojoj su lomili svoje protivnike. Na žalost tako se ispostavilo i ovog puta ali da bi to uradili u ovom slučaju kumovala je sudijska trojka iz Beograda Vasiljević, Živković i Jevtović koja je donela par diskutabilnih odluka na štetu Čarapana, prvo su sudili nepostojeće korake Beaderu, nakon toga i tri sekunde u reketu koje su se u ovom derbiju brojale samo košarkašima Napretka a onda vrhunac neprofesionalizma i neznanja u suđenju bio je četvrti faul Milana Radivojevića, koji ima fantastično šutersko veče 4/5 za tri poena, nakon dosuđenog faula Radivojević je mirno otišao do sudije da ga upita čemu takva odluka, na šta je sudija ne odgovorivši Radivojeviću odmah dao tehničku grešku koja je ujedno bila i peta lična greška Radivojevića. Čarapani su odigrali nervozno u tom delu a domaćin nošen neprestanom podrškom sa tribina vešto je to iskoristio i ponovo preko Perice Mitića odveo na +16 poena predsnosti ekipu Morave, Napredak je uzvratio preko Mihajlovića i Beadera a prve poene u meču postigao je Luka Milojević i to sa linije slobodnih bacanja.

Iako je Morava imala velikih 16 poena prednosti Čarapni se nisu predali, odigrali su ozbiljno poslednju četvrtinu verujući do poslednje seknude meča u sebe i prekret u utakmici. Odgovornos u poslednjoj četvrtini preuzeo je Beader sa 11 poena od toga tri trojke, Saša Mihajlović i kapiten Radmanovac. Kod Morave Andrejević Miloš i Ilić su držali Moravu do kraja u igri i sprečeli moguće iznenađenje Čarapana. Napredak je uspeo da dođe na 4 poena zaostatka u poslednjim sekundama utakmice ali vremena za preokret je ponestalo. Falili su u ovoj utakmici svakako poeni povređenog Marka Radonjića, Milinčića, Luke Milojevića koji je imao 0/7 šuti iz igre za 39. minuta provedenih na parketu ali i kapitena Radmanovca koji i pored 9 postignutih poena imao je neobjašnjivo loše šutersko veče.

U ekipi Morave najefikasniji bio je Perica Mitić sa 23 poena i 4 asistencije, Andrejević Miloš 19p, 5sk, Ilić 10p, Stojanović 9p, Andrejević Aleksandar 8p, Pavlović 8p i Stojković 2p.
U ekipi Napretka najefikasniji i ujedno igrač utakmice bio je Saša Mihajlović sa 22p, 8sk i indeksom 31, Beader 17p, 7sk, 2as, Milan Radivojević 12p, Radmanovac 9p, Jovan Đorđević 4p, Luka Milojević 4p, Vojkan Milinčić 3p, 6sk, Bakračlić 2p.

Poraz Čarapana u Vladičinom Hanu ostavio je samo teoretske šanse ekipi Napretka da uđe u Prvu ligu obzirom da je ekipa Crnokose iz Kosjerića u Obrenovcu slavila protiv ekipe Radničkog 73:78 i time pobegla Čarapanima na dve pobede a do kraja je ostalo još tri kola.

Ekipa Crnokose u poslednja tri kola dočekuje Moravu, gostuje Napretku iz Aleksinca i domaćin je ekipi Mladosti iz Zemuna. Napredak ima slične protivnike u subotu dočekuje aleksinački napredak nakon čega gostuje u Zemun ekipi Mladosti a u poslednjem kolu domaćin je ekipi Proletera iz Zrenjanina koja se neočekivano našla u opasnoj zoni i koja će se do poslednjeg kola boriti za opstanak.
Čarapanima ostaje da odigraju makismalo ove poslednje tri utakmice i da se nadaju kiksu ekipe Crnokose u svoja dva od tri meča, što će biti zaista teško. Čarapani su imali nekoliko puta ove sezone priliku da overe drugo mesto ali porazi od ekipa Spartaka, Plane, Mladosti iz Čačka koje su ispale iz lige i Partizana B na kraju se ispostavilo da je Napredak skupo platilo taj luksuz kada je dozvolio sebi uz svo uvažavanje protivnika da izgubi od njih.

Pravi navijači uvek ostaju uz svoj klub i kada je teško, zato treba dati podršku Čarapanima u subotu 06. aprila od 20 časova u Hali sportova kada im dolazi neugodna ekipa Napredak Maksija iz Aleksinca.