
Koje sve firme u gradu na Rasini čekaju strateške partnere, investitore ili kupce? Za osam preduzeća u restrukturiranju, nezvanično, ima više od 20 zainteresovanih
Mnogi bi hteli „Trajal“, dok će pogoni IMK „14. oktobar“, verovatno još biti prazni
KRUŠEVAC – Za osam ovdašnjih preduzeća koja su bila u statusu restrukturiranja, iako javni poziv još nije raspisan, javilo se više od 20 zainteresovanih, a nezvanično se saznaje da su najozbiljnijim strateškim partnerima, investitorima ili kupcima najzanimljiviji FAM i „Trajal“.
Pored radničkog konzorcijuma, pismo zainteresovanosti za Fabriku maziva – na adresu Agencije za privatizaciju – prosledilo je još pet, a za „Trajal“ 13 interesenata. Zanimljivo je i da su, uprkos teškoj situaciji, u konfekciji „Zvezda“ – pritisnutoj ogromnim dugovima i činjenicom da, zbog isključenja struje, nisu radili nekoliko meseci – tekstilci uspeli da privuku četiri potencijalna kupca.
– Ima zainteresovanih i za hemijsku industriju „Župa“, za Fabriku ulja i pekarsko preduzeće „Branko Perišić“ – otkriva Milenko Mihajlović, predsednik Veća saveza samostalnog sindikata. – Podržaćemo svakog investitora koji želi da otvara nova radna mesta, a i tamo gde nema radnika, postoji značajna infrastruktura koja, sa manjim ulaganjima, može da postane živa firma.
U DIP „Savremeni dom“ je, tako – po nekim procenama – najrealnija grinfild investicija. Donekle bi mogli da budu mirniji radnici namenskog pogona u ovom preduzeću – što će, po svemu sudeći, biti sudbina i istovetnog segmenta u okviru „Trajala“, koji ostaje pod državnom „kapom“.
Radnici iz preduzeća koja se nezvanično spominju kao najmanje interesantna, najviše i strahuju. Zaposleni u IMK „14. oktobar“, njih 1.550, izvesno, spadaju u tu grupu. Jer, situacija u srpskom metalskom kompleksu nikada nije bila teža…
– Iako je ministar odbrane, Bratislav Gašić, nedavno izjavio da je novac za socijalni program obezbeđen i da će radnici dobiti otpremnine po usvajanju rebalansa budžeta, mi nemamo bilo kakvu informaciju o tome da li se neko eventualno javio, da li ima interesovanja i šta će biti sa odlaskom 620 radnika – kaže Ljubiša Velimirović, predsednik Samostalnog sindikata u IMK „14. oktobar“.
SUDBINA
Pre prvog talasa privatizacije, 2000. godine, u Kruševcu je radilo 36.000 ljudi, a samo u proizvodnji – 20.000. Danas je zaposleno oko 16.000, a 4.000 radi u takozvanom realnom sektoru. Po neformalnim procenama, posle novog kruga privatizacije koji je u toku, oko hiljadu radnika otići će iz proizvodnje. Inače, u ovom regionu trenutno se prodaje 16 preduzeća.
RADNIČKI KONZORCIJUMI
Sindikati, ali i država, kao najpoželjnije ulagače u posrnulu kruševačku privredu vide – radnike.
– Od početka zagovaramo formiranje radničkih konzorcijuma i zasad ih imamo dva: u FAM i u „Branku Perišiću“. Uostalom, primer „Jugoprevoza“, u kojem smo svojevremeno imali najveći radnički konzoricijum, pokazuje da su zaposleni najbolje gazde, jer ova firma i dalje uspešno radi – ukazuje Milenko Mihajlović.